Courses
  Location
Vetlanda - Tel: 0383 - 100 85
  Important Documents
  Price Information

MC utbildning

  • Vi har 1 mc lärare som tar hand om er under hela utbildningen
  • Vi utbildar på A1, A2 samt A-behörighet
  • Vi har 1 Suzuki 125 samt 2st lättkörda Kawasaki Z 650
  • Vi planerar utbildningen efter elevens förutsättningar, behov och önskemål
  • Hjärtligt välkomna att kontakta oss på 0383 10085
  • Mc utbildning börjar i mars. Var ute i god tid eftersom många vill komma
  • Vi erbjuder även intensivkurs med boende 
  • Under  år 2024 så har vi ingen mc utbildning
     

A2

Körkortsbehörigheten A2 ger rätt att köra mellanstora motorcyklar vars nettoeffekt är högst 35 kilowatt och som har ett förhållande mellan nettoeffekt och tjänstevikt som inte överstiger 0,2 kilowatt/kg. Åldersgränsen för A2 är 18 år.

A

Körkortsbehörigheten A ger rätt att köra alla tvåhjuliga motorcyklar oavsett slagvolym eller motoreffekt. Åldersgränsen för A är 24 år. Men har du haft behörigheten A2 i minst två år kan du ta körkort behörighet A från 20 års ålder.


The page has some warnings